حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

ال سی دی و ال دی خود را چگونه تمیز کنیم ؟

تمیز گردن ال ای دی و ال سی در به روش درست

اگر فکر می‌کنید تمیز‌کردن صفحه‌نمایش‌ مانیتورهای LCD یا تلویزیون‌های HD به پاشیدن چند قطره از شیشه‌پاک‌کن روی یک دستمال و کشیدن آن روی صفحه ختم می‌شود سخت در اشتباهید، چرا که انجام این کار روی صفحه‌نمایش‌های مانیتورها و تلویزیون‌های امروزی همچون به آتش کشیدن آنهاست!!

چرا روش های سنتی اشتباه است ؟

شیوه تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون، مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر که از نوع ال سی دی هستند از تمیز کردن صفحه نمایشگر‌های معمولی سنتی (CRT) متفاوت است و نیازمند مراقبت و حفاظت بیشتری دارند. چرا که جنس صفحه نمایشگر‌های CRT سنتی از شیشه است، از این رو تمیز کردن آن‌ها باعث آسیب دیدگی‌شان نمی‌شود، اما جنس مانیتور‌های نسل جدید به گونه‌ای است که می‌تواند باعث آسیب دیدگی آن‌ها در حین نظافت شد.
مانیتور کامپیوتر و نمایشگر تلوزیون‌های جدید با توجه به سطح دید وسیعی که دارند، اگر به هر دلیل کثیف و آلوده شوند، نمای زشتی را به خودشان می‌گیرند و حتی نشستن گرد و غبار روی آن‌ها می‌تواند روی کیفیت تصاویر پخش شده نیز تاثیر نامطلوب داشته باشد. علاوه بر این موارد وقتی صفحه نمایش گرها کثیف باشند، این خود می‌تواند محلی برای رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌ها باشد، چرا که گاها دیده شده است که مردم با دستی که کثیف است، صفحه نمایشگرها را خواسته و یا ناخواسته لمس می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث کثیف و آلوده شدن صفحه نمایش گرها می‌شود وجود بچه‌های کم سن و سال است، چرا که آن‌ها با همان دستی که غذا می‌خورند از روی کنجکاوی، درست هنگامی که والدین متوجه نیستند، صفحه نمایش‌گرها را لمس می‌کنند. اگر شما می‌خواهید به وخامت اوضاع پی ببرید، سعی کنید؛ صفحه نمایشگرهای کامپیوتر و یا تلوزیون خود را خاموش کنید و از گوشه این صفحه‌ها به آن ها نگاه کنید. به وضوح می‌توانید به میزان مواد آلاینده‌ای که روی آن‌ها چسبیده است پی ببرید.

اگر درست تمیز نکنید صفحه نمایشکر خش دار میشود !!!!

بسیاری از مردم نگران آن هستند که در موقع تمیز کردن صفحه نمایشگرها به آن‌ها آسیب بزنند، این نگرانی کاملا درست است. اگر شما با پارچه‌های زبر و خشن به صورت خشک بخواهید صفحات حساس تلوزیون و وسایل الکترونیکی جدید را پاک کنید، بی‌شک روی آن‌ها خش ایجاد خواهید کرد. شاید برایتان جالب باشد، حتی تمیز کردن گرد و خاک نشسته روی صفحات نمایشگر‌های جدید اگر به صورت اصولی پاک نشوند، خود می‌توانند خطوطی زشت را روی صفحات نمایشگر ایجاد کنند. حال این سوال پیش می‌آید چگونه می‌توان مانیتور کامپیوتر و صفحه نمایشگر تلوزیون‌ها را تمیز کنیم، بدون آنکه به آن‌ها آسیب برسد. اگر می‌خواهید به این جواب برسید با من همراه باشد.

برای شروع به این نکات دقت کنید

۱- قبل از شروع به پاک کردن صفحه ی نمایشگر، ابتدا آن را از پریز خارج کنید تا دستگاه تا حدودی خنک شود.پاک کردن دستگاه در حالی به برق متصل است با گرم است، مشکل ساز میشود.

۲- برای شروع به پاک کردن سطوح، ابتدا بهتر است که گردو غبار ایجاد شده را بدون تماس دست، با استفاده از یک اسپری هوا و یا پنکه ی کوچک ، از روی ال سی دی پراکنده کنیم.

۳- در این مرحله باید سطوح را با استفاده از دستمال های مخصوص و نرمی که برای سطوح شیشه و ال سی دی طراحی شده اند پاک کنیم.بدین منظور با استفاده از تکنولوژی مایکروفایبر، دستمال های مخصوصی تولید شده اند که به راحتی می توانید خریداری کنید.دستمال را به صورت خشک روی سطوح و تنها در یک جهت ، بدون هیچ فشاری بکشید.

۴- در صورتی که سطوح با استفاده از دستمال خشک و مخصوص به خوبی پاک نشدند، دستمال مایکروفایبر را کمی مرطوب کنید.دقت داشته باشید که رطوبت اندک کافیست و حتی بعد از مرطوب کردن دستمال، به صورت کامل آب را خارج کنید تا مطمئن شوید.سپس به همان شیوه ی قبل سطوح را پاک کنید.

مایع پاک کننده LCD چیست ؟

همانطور که از اسمش معلوم است ، مایع پاک کننده LCD ترکیبی از آب و محتویات شیمیایی دیگر ( البته غیر مضر برای LCD ) است و معمولا به صورت ست و در یک بسته بندی به همراه فرچه و دستمال مخصوص ارائه میشود ، این مایع درون یه بطری کوچیک ریخته شده و به صورت اسپری یا افشانه ای  به سادگی قابل استفاده است .

من خودم حقیقتا نمی دونم داخل این مایع پاک کننده LCD دقیقا چیه اما می دونم که چیز بدی داخلش نیس 😀 . اینطور که من تحقیق کردم آب و کمی سرکه و شایدم آب مقطر و ترکیبات دیگه باشه که هیچکدوم واسه نمایشگر LCD و لپ تاپ مضر نیستند .

حالا شروع کنید :

بعد از انجام مراحل بالا یک تکه از پارچه پنبه‌ای را در دست‌تان بگیرید و به آرامی روی آن اسپری کنید. سپس پارچه مرطوب شده را روی سطح صفحه مانیتور‌ها بکشید تا سطوح به خوبی پاک شوند. دقت کنید به هیچ عنوان اسپری را به صورت مستقیم روی نمایشگر‌ها نزنید، به ویژه این کار را در نواحی حاشیه صفحات نمایشگر انجام ندهید، چرا که ممکن است، رطوبت حاصل وارد مانیتور و یا تلویزیون شود. از یاد نبرید که قبل از پاک کردن با این روش حتما برق لوازم الکترنیکی خود را قطع کرده باشید.

برای پاک کردن صفحه نمایشگر‌ها سعی کنید، این کار را به آرامی انجام دهید. بهترین روش پاک کردن این است که پارچه مرطوب شده با اسپری را به صورت افقی و عمودی روی نمایشگر بکشید. البته در موارد خاص اگر دیدید لکه‌ها در مقابل پاک شدن مقاومت می‌کنند از حرکت دایره‌ای استفاده کنید. شاید با این روش، لکه‌های مورد نظر راحت‌تر پاک شوند.

روش صحیح تمیز کردن ال ای و ال سی دی

مواردی را که نباید روی صفحات نمایشگر تلویزیون و لوازم الکتریکی انجام دهید

۱- از پاک کننده‌های شیمایی استفاده نکنید

به هیچ عنوان از لوازم پاک کننده شیشه‌های پنجره، برای پاک کردن صفحات نمایشگر استفاده نکنید. این مواد حاوی درصد بالایی از مواد شیمیایی پاک کننده هستند که می‌توانند به صفحه نمایشگر‌ها آسیب برسانند. در ضمن مواد پاک کننده‌ای که حاوی آمونیاک، استون، تولوئن هستند را اصلا مورد استفاده قرار ندهید، چرا که درصد بالای پاک کنندگی این گونه مواد به راحتی می‌توانند صفحه نمایشگر‌ها را کدر کنند و به آن‌ها آسیب جدی وارد کنند.

۲- از اسپری کردن مستقیم روی صفحه نمایشگر خودداری کنید

اگر شما برای پاک کردن صفحه نمایشگر‌ها نمی‌توانید یک اسپری تهیه کنید. نگران نباشید، فقط کافی است، محلول به دست آمده با آب مقطر را به مقدار لازم روی تکه پارچه نرم بریزید. البته توجه داشته باشید که مایع مورد نظر بیش از حد روی پارچه ریخته نشود. همین که پارچه مرطوب شود، کافی است. به هیچ عنوان آن را با مایع زیاد خیس نکنید به حدی که مایع از درون آن چکه کند. ممکن است با این کار در هنگام پاک کردن،مایع روی صفحه نمایشگر جریان پیدا کند و این جریان از گوشه‌ها مانیتور و یا صفحه تلویزیون به داخل آن سرایت کند.

۳- استفاده نکردن از لباس بافتنی و روزنامه برای پاک کردن صفحه نمایشگرها

برای پاک کردن صفحه نمایشگر‌ها به هیچ عنوان از روزنامه، لباس‌های زبر و بافتنی و حتی حوله صورت استفاده نکنید. این گونه مواد ممکن است، باعث خراشیده شدن صفحات نمایشگر شوند.

۴- از آب شیر استفاده نکنید

برای تمیز کردن صفحات نمایشگر از آب شیر استفاده نکنید، چرا که آب شیر به اندازه کمی نمک‌های محلول و دیگر مواد معدنی را در خود دارد و به محض خشک شدن این گونه مواد به صورت لکه روی صفحات نمایشگر ظاهر می‌شوند. البته برخی از این مواد محلول در آب توانایی آسیب رساندن به صفحات نمایشگر را دارند.

۵- خاموش کردن و از برق کشیدن رایانه و یا تلویزیون

وقتی قصد پاک کردن صفحه مانیتور و یا صفحه نمایشگر تلویزیون را دارید؛ برای شروع ابتدا آن‌ها را خاموش و از برق بکشید. خاموش کردن صفحه نمایشگر‌ها علاوه بر اینکه میزان لکه‌های را نمایان می‌کند، کار تمیز کردن را نیز آسان می‌کند، چرا که با روشن بودن صفحه نمایشگر‌ها تمرکزتان برای نظافت کمتر می‌شود. این کار همچنین از آسیب دیدن وسایل برقی توسط رطوبت حاصل از شوینده و هر مایع دیگر جلوگیری می‌کند.

۶- در هنگام تمیز کردن به صفحه‌ نمایشگر فشار وارد نکنید

وقتی که می‌خواهید از شر لکه‌های روی صفحات نمایشگر خلاص شوید، به هیچ عنوان به صفحه فشار وارد نکنید، چرا که این کار ممکن است به آن‌ها آسیب وارد کند. سعی کنید با مرطوب کردن بیشتر لکه‌ها از شرشان خلاص شوید.

۷- استفاده از برخی پاک کننده‌های مجاز به همراه پد نظافت

برخی شرکت‌ها به منظور تسهیل در پاک کردن صفحات نمایشگر موادی را به همراه یک تکه پارچه مخصوص در اختیار مشتری‌ها قرار می‌دهند. اینگونه مواد از نظر سازندگان تایید شده است، سعی کنید قبل از استفاده از آن‌ها استفاده از آن‌ها را مطالعه کنید.

۸- خشک کردن مرحله آخر پس از پاک کردن صفحات نمایشگر

برای اینکه هیچ گونه رطوبتی روی صفحه رایانه یا تلویزیون‌تان باقی نماند با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز که معمولا در بازار برای همین منظور ارائه می‌شود، به آرامی روی صفحه را پاک کنید تا هیچ گونه رطوبتی روی آن مشاهده نشود. دقت کنید که حاشیه‌های مانیتور و تلویزیون مکان مناسبی برای تجمع مایعات و رطوبت است که می‌توانند باعث آسیب رساندن به وسایل الکتریکی شوند. بهتر است وقتی کار نظافت صفحات نمایشگر‌ها تمام شد ۱ الی ۲ ساعت آن‌ها را روشن نکنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه رطوبتی روی آن‌ها باقی نمانده است.

پارچه مخصوص را جدی بگیرید

دستمال کاغذی معمولا اولین چیزی است که همه به آن دسترسی دارند و هم فکر میکنند که چیز مناسبی برای تمیز کردن هر چیزی است . در حالی که باید بدانید ، دستمال کاغذی چه بلایی می تواند سر نمایشگر لپ تاپ و یا LCD شما بیاورد یک آزمایش ساده انجام دهید . کار سختی هم نیست یک دستمال کاغذی و یک حلقه CD وسایلی است که نیاز دارید . حالا با دستمال کاغذی سی دی را تمیز کنید قطعا خواهید دید که چه خط و خشی از این کار شما روی سی دی ایجاد شده است پس هرگز از دستمال کاغذی برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون خود استفاده نکنید .

اکثر پارچه هایی که کرک دار هستند دارای خاصیت الکترواستاتیک یا همون جرقه خودمان هستند که در تماس با افراد یا اشیاء ممکن است ایجاد شود . که این جرقه کوچک هرچند کوچک است ولی همان اندازه برای نابودی قطعه الکترونیکی زیاد است و شما را با مشکل پیکسل سوخته مواجه خواهد کرد . بنابراین از پارچه مخصوص این کار استفاده کنید . به قول دوستم که این جمله را خنده اینگونه میگفت : از پارچه مخصوص این کار استفاده کنید که فرنگی های از خدا بی خبر بهش میگن MicroFiber . پس فراموش نکنید از پارچه مخصوص استفاده کنید نه هر پارچه دم دستی .

کنترل تلویزیون را هم فراموش نکنید

کنترل تلویزیون مانند تلفن خانگی در دسترس تمام اعضای خانواده بوده و این امر باعث کثیف شدن آن میشود . یکی از راه حل های رایج در پاک کردن آن استفاده از جاروبرقی می باشد که به وسیله آن میتوانید گرد و غبار در گوشه و کنار دستگاه خود را به راحتی و به صورت خشک از بین ببرید. یک روش دیگر این است که انگشتان خود را لایه دستمال مرطوب قرار داده و به آرامی ما بین کلید های کنترل بکشید .

سارا حسامی
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول